DOŻYNKI POWIATOWE W PIĘKNYM SŁOŃCU!

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła powiatowemu świętu plonów w minioną sobotę. Z inicjatywy Starosty Sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego kolejny raz zorganizowano Dożynki Powiatowe reaktywowane przed czterema laty.

Tym razem starostami dożynkowymi byli Bożena Kożuchowska, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Jeżycach w gminie Darłowo oraz Grzegorz Sendecki znany przedsiębiorca branży mięsno – wędliniarskiej z Bobrowiczek w gminie Sławno. Oni też czyniąc honory dożynek przekazali gospodarzowi powiatu bochen chleba upieczonego z mąki z tegorocznego ziarna (dzieło Tadeusza Zygana z piekarni GS w Warszkowie). Tradycyjnie msza dożynkowa celebrowana przez Ks. Leszka Szurka odprawiona została w kościele WNMP w Sławnie. Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski wraz z Przewodniczącym rady Powiatu Wojciechem Ludwikowskim oraz radnymi powiatowymi: Wojciech Stefanowski, Andrzej Protasewicz podzielili się chlebem ze wszystkimi zebranymi na imprezie gośćmi.
Imprezie na sławieńskim placu Kard. Wyszyńskiego towarzyszyły występy zespołów ludowych z terenu powiatu sławieńskiego, orkiestr dętych ze Sławna oraz Malechowa, a także koncert zespołu "Zgagafarii" z Darłowa. Zorganizowano również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, w ramach którego przy zastosowaniu kryteriów: różnorodność i jakość materiałów użytych do wykonania wieńca dożynkowego; kompozycja i dobór barw; precyzja wykonania i pracochłonność; ogólny wyraz artystyczny i estetyczny wybrano najładniejsze wieńce. Najwyżej ocenionym wieńcem został wieniec przygotowany przez sołectwo Wiekowice, 2 miejsce – wieniec sołectwa Kwasowo, 3- miejsce – wieniec sołectwa Jarosławiec, a wyróżnienie otrzymał wieniec sołectwa Smardzewo.
W drugim zorganizowanym konkursie wybrano zaś najładniejsze stoiska dożynkowe: 1 miejsce - Gmina Postomino, 2 miejsce – Sołectwo Chudaczewo, 3 miejsce – stowarzyszenie zespołu ludowego Ostrowianie z Ostrowca. Przyznano też nagrodę specjalną za najaktywniejsze stoisko dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Sławieńskiego.
Nagrody w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy ufundowane zostały przez Darłowską Lokalną Grupę Rybacką oraz Środkowopomorską Grupę Działania (wyróżnienie) natomiast w konkursie na stoisko dożynkowe, przez Starostwo Powiatowe w Sławnie.
Dożynki Powiatowe zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Sławnie w partnerstwie z Miastem Sławno i Burmistrzem Krzysztofem Frankenstein.