Zrozumieć Transformację Energetyczną. Od depresji do wizji, albo jak wykopywać się z dziury, w której jesteśmy 27.06.2023 r., Sławno Krzysztof Frankenstein - Burmistrz Sławna, Fundacja Fundusz Współpracy oraz Związek Miast Polskich zapraszają na wykład Marcina Popkiewicza - eksperta ds. energetyki i zmian klimatu, publicysty, autora bestsellerów „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” oraz redaktora portali internetowych ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl.

Przez lata dyskusja o systemie energetycznym obracała się wokół wierzchołków trójkąta: ochrona klimatu vs bezpieczeństwo energetyczne vs niskie koszty energii i przeciągania liny między nimi. Wojna w Ukrainie spowodowała, że wszystkie te aspekty jednoznacznie wskazują, żeby jak najszybciej odchodzić od paliw kopalnych. Ale co zamiast nich? Czy w ogóle da się oprzeć system energetyczny - wraz z zasilaniem transportu, procesów przemysłowych i ogrzewaniem - na pogodozależnych źródłach energii? Czy i na ile potrzebny jest gaz? A atom? A jaka będzie rola wodorów, magazynów energii i całej reszty elementów tej układanki? Na te i inne pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi w wykładzie i dyskusji.

Wykład odbędzie się w dniu 27 czerwca 2023 r.w Urzędzie Miejskim w Sławnie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 9, 76-100 Sławno w godzinach 11.00-15.00.
Spotkanie jest dedykowane głównie partnerstwom samorządów województwa zachodniopomorskiego w ramach projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus realizowanego na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przez Fundację Fundusz Współpracy i Związek Miast Polskich. Ma ono charakter otwarty, uwzględniający elementy wykładu, dyskusji i wymiany poglądów na temat transformacji energetycznej z perspektywy Polski i lokalnych społeczności.
Serdecznie zapraszamy.