W dniu 19 czerwca 2023 r. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda wręczył Certyfikat uczestnictwa Partnerstwu Obszaru Funkcjonalnego Sławna w projekcie CWD Plus

Certyfikat uczestnictwa Partnerstwa Obszaru Funkcjonalnego Sławna (Partnerstwa Powiatu Sławieńskiego) w projekcie CWD Plus z rąk Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy odebrał Ryszard Stachowiak, Wójt Gminy Sławno, wraz ze Sławomirem Hermanem, Zastępcą Kierownika Referatu Integracji Europejskiej i Inwestycji Miasta Darłowo, oraz Mateuszem Mikulskim, Podinspektorem ds. funduszy pomocowych w Urzędzie Gminy Postomino.

Uroczystość odbyła się podczas Konferencji Podsumowującej projekt Centrum Wsparcia Doradczego Plus pt. „Wyzwania i trendy rozwoju partnerstw samorządowych”, która odbyła się w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Katowicach.

W trakcie konferencji dyskutowano o doświadczeniach partnerstw samorządowych w przygotowywani i wdrażaniu strategii terytorialnych, podsumowywano efekty projektu CWD Plus w wybranych obszarach tematycznych tj. planowanie strategiczne w turystyce, efektywność energetyczna w partnerstwach samorządowych, transport – istotny element sukcesu rozwoju partnerstw. Na współpracę partnerstw JST jako element polityki rozwoju regionu spojrzano także z perspektywy samorządów województw. Z ekspertami dyskutowano o współczesnych trendach tj. kryzys klimatyczny i transformacja energetyczna, kluczowe czynniki zmian mogące mieć wpływ na funkcjonowanie samorządów. Zastanawiano się nad wyzwaniami związanymi z osiąganiem celów zrównoważonego rozwoju i byciem samorządem odpowiedzialnym społecznie oraz zmianami w rozwoju społeczno-gospodarczym. Rozważano sposoby przygotowania się do wyzwań stojących przed partnerstwami samorządami wobec zmieniającego się świata. W kontekście trwałości partnerstw samorządowych i rozwoju ich współpracy uczestnicy konferencji rozmawiali także o potrzebach i możliwościach wsparcia samorządów lokalnych, potencjale współpracy typu PPP w partnerstwach terytorialnych jednostek samorządu oraz korzyściach i wyzwaniach Centrum Usług Społecznych jako narzędzia pomagającego jednostkom samorządu terytorialnego skuteczniej zaspokajać potrzeby mieszkańców, zarządzaniu efektywnością w samorządzie oraz rolą i korzyściami płynącymi z Centrum Usług Wspólnych w realizacji zadań publicznych. Dokonano też przeglądu źródeł finansowania projektów strategicznych dla partnerstw samorządowych.

Projekt Centrum Wsparcia Doradczego Plus (CWD Plus) jest drugą edycją programu CWD, trwającą od kwietnia 2022 r. do czerwca 2023 r. Projekt CWD Plus jest realizowany przez Fundację Fundusz Współpracy i Związek Miast Polskich na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na rzecz 38 partnerstw samorządowych w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 30 czerwca 23023 r. Jego celem jest wzmocnienie zdolności administracyjnej gminnych i powiatowych jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności poprawa ich kompetencji do zarządzania strategicznego oraz inicjowania i realizacji kompleksowych przedsięwzięć rozwojowych, w partnerstwie społeczno-gospodarczym i z innymi jednostkami samorządu.

Obie edycje projektu CWD zrealizowane w okresie 20.09.2020 r. - 30 czerwca 2023 r. objęły swoim zasięgiem łącznie:

  • 76 partnerstw samorządowych uczestniczących w projekcie około 769 samorządów (77 powiatów i około 690 gmin, w tym 434 gmin wiejskich, 201 gmin miejsko-wiejskich, 55 gmin miejskich);
  • 7,5 mln mieszkańców na terenie partnerstw wspieranych przez CWD (20% ludności Polski);
  • 105 tys. km kw. - powierzchnia JST w partnerstwach (34% terytorium Polski).

Materiały z konferencji (agenda, prezentacje prelegentów, nagrania) są dostępne pod linkiem:

https://cwd.info.pl/konferencja-podsumowujaca/