Starostwo Powiatowe w Sławnie

Poznawanie obiektu sztuki poprzez dotyk

Serdecznie zapraszamy na Dzień Wolnej Sztuki pod hasłem "Poznawanie obiektu sztuki poprzez dotyk" 23 kwietnia 2016 r., godz. 12.00 Wstęp wolny Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie

Tegoroczne spotkanie w zamku odbędzie się pod hasłem „Poznawanie obiektu sztuki poprzez dotyk”.

Zaprezentujemy pięć eksponatów ze zbiorów muzeum i prywatnych w zupełnie odmienny sposób.

Wszystkie obiekty przez większość czasu trwania akcji zostaną zainstalowane w specjalnie przygotowanych zakrytych materiałem skrzynkach. Jedynym sposobem zapoznania się z przedmiotami będzie możliwość umieszczenia dłoni w wyciętych otworach i dotykania ich. Za pomocą zmysłu dotyku spróbujemy poznać i odgadnąć czym są ukryte przedmioty.

W odgadywaniu wspomogą nas wolontariusze, którzy przy pomocy odpowiednich pytań – wskazówek ułatwią nam rozwiązać zagadkę. Wszystkie rozwiązania zapiszemy na tablicy. Pod koniec odkryjemy przedmioty sprawdzając, czy nasze propozycje były trafne oraz podzielimy się własnymi wrażeniami uczestnictwa w akcji.

Ideą Dnia Wolnej Sztuki jest POWOLNE i refleksyjne zwiedzanie. Odwiedzając muzea pod presją chęci zobaczenia wszystkiego spędzamy statystycznie przed każdym eksponatem 8 sekund. Czas ten jest za krótki na samodzielną refleksję. Dlatego w tym dniu galerie sztuki oraz muzea w ciągu jednej godziny „spowalniają” zwiedzanie prezentując tylko 5 wybranych prac.

Przy eksponatach stoją osoby, które motywują gości do podjęcia refleksji oraz nabrania odwagi do wyrobienia samodzielnego zdania o obiekcie. Starają się uświadomić, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a eksponaty doświadczać nie posiadając specjalistycznej wiedzy czy wykształcenia. Wystarczy przystanąć, chwilę się zastanowić, zadać sobie kilka pytań, aby dojść do własnych wniosków i zainspirować się tym co widzimy.

Więcej o ogólnopolskiej akcji DWS na stronie: http://www.dzienwolnejsztuki.pl/

 Pobierz plakat "Poznawanie obiektu sztuki poprzez dotyk", plik z rozszerzeniem JPG o wielkości 6,12MB, nowe okno

UWAGA! Strona wykorzystuje pliki cookies, prosimy o wyrażenie zgody na wysyłanie cookies.

Brak zgody może oznaczać problemy z funkcjonalnością strony

Zrozumiałem