Starostwo Powiatowe w Sławnie

Partnerzy

Linki do miast partnerskich
bad doberan powiat kodzki powiat limanowski
POWIAT BAD DOBERAN
herb Bad Doberan Siedziba powiatu: Bad Doberan
Kraj związkowy:
Mecklenburgia – Pomorze Przednie
Powierzchnia powiatu: 1.362 km 2
Powiat Bad Doberan to obszar wybrzeża i rostockich wrzosowisk, pokryty bagnami i wilgotnymi łąkami. To również obszar lasów sięgających do nowozałożonych sadów koło Sanitz. Na południe rozciąga się wykorzystywana rolniczo część Niziny Północnomecklenburskiej. Bad Doberan otoczone jest bukowymi lasami.Od strony morza widać klifowe wybrzeże i rozciągające się kilometrami piaszczyste plaże. Kulturalnymi atrakcjami są pawilony mistrza budowlanego Theodora Severina z XVIII w. i kościół klasztorny. Katedra w Bad Doberan należy do najpiękniejszych i najpotężniejszych przykładów północnoniemieckiego gotyku. Także wnętrze kościoła klasztornego oferuje zwiedzającym bogatą kolekcję rękodzieła i historycznych kosztowności. Po założeniu pierwszego niemieckiego kąpieliska w 1793 r. w miejscowości Heiligendamm, „białego miasta nad morzem” wprowadzono tutaj wytworny świat. Na założeniach parkowych w centrum miejscowości z dwoma chińskimi pawilonami stoi wiele klasycystycznych, znakomicie zachowanych budowali z lat 1805-1815. Także pierwszy tor wyścigowy dla koni na kontynencie znajdował się w Bad Doberan. Obok urokliwego miasta powiatowego oraz kąpieliska z tradycjami – Heiligendamm, znane są także: Kuhlungsborn, Rerik, Nienhagen, Rethwisch, które leżą bezpośrednio nad morzem.

Bad Doberan na mapie Niemiec30 maja 2000 r. podpisano umowę o współpracy partnerskiej pomiędzy powiatami: Bad Doberan i Sławno. Umowę podpisali: ze strony niemieckiej Sabine Lehmann – Przewodnicząca Rady Powiatu Bad Doberan i Thomas Leuchert – Starosta Bad Doberan, ze strony polskiej: Ryszard Pielaszkiewicz – Przewodniczący Rady Powiatu Sławno i Henryk Lompert – Starosta Sławieński.W ramach partnerstwa oba powiatu ustalają pracować na rzecz: umożliwienia wymiany doświadczeń na płaszczyźnie administracyjno-samorządowej, wspierania współpracy i wymiany w zakresie edukacji, kultury i sportu, pośredniczenia w kontaktach pomiędzy organizacjami społecznymi, stowarzyszeniami i związkami oraz wymiany doświadczeń i współpracy w zakresie gospodarczym i turystycznym.

POWIAT KŁODZKI
herb Powiatu Kłodzkiego Siedziba powiatu: Kłodzko
Liczba ludności: 180 tys.
Powierzchnia powiatu: 1.642 km 2
Powiat Kłodzki leży w południowo-zachodniej części Polski, w obrębie łańcucha Sudetów. Charakterystycznym kształtem wcina się w obszar Republiki Czeskiej. Ziemia Kłodzka zwana Turystycznym Hrabstwem Sudetów ze swej natury jest światem samym w sobie. Zewsząd otaczające ją góry zaliczane są do środkowych i wschodnich Sudetów.
powiat kłodzki na mapie PolskiPrzez wieki mieszały się tu wpływy kultury czeskiej, austriackiej, niemieckiej i polskiej. Czternaście miast i gmin Powiatu Kłodzkiego położone są pośród pięknych okolic. Jest to jeden z najbardziej interesujących turystycznie zakątków Polski a zarazem największe skupisko uzdrowisk. 23 września 2003 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Kłodzkim a Powiatem Sławieńskim.
POWIAT LIMANOWSKI
herb Powiatu Limanowskiego Siedziba powiatu: Limanowa
Liczba ludności: 119 tys.
Powierzchnia powiatu: 952 km 2
Powiat Limanowski leży w środkowej części województwa małopolskiego. Graniczy z powiatami o szeroko znanych walorach turystycznych i przyrodniczych: myślenickim, bocheńskim, brzeskim, nowosądeckim i nowotarskim. Na obszarze powiatu limanowskiego znajduje się pasmo Beskidu Wyspowego (Mogielica, 1171 m n.p.m.) oraz północne stoki Gorców (Turbacz, 1311 m n.p.m.). Utworzony w 1999 roku powiat limanowski składa się z 12 gmin z czego 2 to gminy miejskie: Limanowa i Mszana Dolna, oraz 10 gmin wiejskich: Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Słopnice i Tymbark. W skład powiatu wchodzi ogółem 171 miejscowości. Rejon powiatu limanowskiego to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Małopolski. W ciągu trwającego przez cały rok sezonu turystycznego goście znajdują tu wszystkie elementy, będące wizytówką regionu: zróżnicowane trasy górskich wycieczek, lasy, rzeki oraz trasy dla amatorów narciarstwa, turystyki rowerowej czy hippiki. To ulubione miejsce turystyki rodzinnej, weekendowej, rekreacyjnej.
powiat limanowski na mapie Polski21 maja 2008 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Limanowskim a Powiatem Sławieńskim. Umowę podpisali: Jan Puchała – Starosta Powiatu Limanowskiego, Franciszek Piotr Dziedzina -Wicestarosta Powiatu Limanowskiego, Andrzej Lewandowski – Starosta Powiatu Sławieńskiego, Sebastian Dereń – Wicestarosta Powiatu Sławieńskiego.

UWAGA! Strona wykorzystuje pliki cookies, prosimy o wyrażenie zgody na wysyłanie cookies.

Brak zgody może oznaczać problemy z funkcjonalnością strony

Zrozumiałem