Królewskie Miasto Darłowo to blisko 14-tysięczne nadmorskie miasto leżące w województwie zachodniopomorskim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej. Uznawane za turystyczną stolicę powiatu sławieńskiego, jest ważnym portem morskim położonym na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Ponad sześć kilometrów szerokich, piaszczystych plaż, unikalny mikroklimat z dużą zawartością jodu, do tego niepowtarzalne sąsiedztwo dwóch nadbałtyckich jezior – sprawia, że Darłowo ma swój wyjątkowy klimat, od lat wysoko oceniany przez Turystów.
Miasto pełne jest uroków, wspaniałych zabytków i ciekawej historii. To idealne miejsce dla turystów pragnących odpocząć, zregenerować ciało i umysł jak również dla tych, którzy spragnieni są aktywności i marzą o przeżyciu niezapomnianej przygody.
Darłowo i jego nadmorska dzielnica Darłówko to kurort szczególny. Kurort z klimatem. Hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe i prywatne kwatery przystosowane są do spełnienia wysokich wymagań przyjeżdżających tutaj turystów. Szeroki wybór oferty turystycznej sprawia, że możemy zaoferować wspaniały wypoczynek kolonistom, uczestnikom wycieczek grupowych i konferencji, a szczególnie rodzinom, które spokojnie i bezpiecznie chcą spędzić letni urlop wraz ze swoimi dziećmi.
(Pełna baza noclegowa Miasta Darłowa – na www.darlowo.pl).

Czekają tu na turystów piaszczyste plaże i mnogość atrakcji, które na nich organizujemy. Jeśli kąpielom wodnym i słonecznym nie sprzyja pogoda, swoje usługi oferuje park wodny, którego baseny wypełnione są podgrzewaną wodą morską. Najbardziej wymagających zapraszamy do wypoczynku dla ciała i ducha, które oferują położone w Darłówku ośrodki Wellness&Spa.
Darłowo to także ważny ośrodek historyczny. To właśnie tutaj urodził się i spędził ostatnie lata swojego życia król Danii, Szwecji i Norwegii – Eryk Pomorski, zwany też Ostatnim Wikingiem Bałtyku. Darłowo, jako jedyne z miast nadmorskich może poszczycić się gotyckim Zamkiem Książąt Pomorskich. To prawdopodobnie w tym zamku Eryk Pomorski ukrył swój wielki skarb, który gromadził łupiąc pływające po Bałtyku statki handlowe.
Po jego komnatach nocami wędruje duch księżnej Zofii, zwanej przez darłowiaków Białą Damą. W średniowiecznym Kościele Mariackim do dziś można zobaczyć sarkofag skrywający szczątki wielkiego króla Eryka I Pomorskiego, który na przełomie XIV i XV wieku władał całą północną Europą.
Dlatego Darłowo, mając w swoich dziejach tak wybitnego darłowianina używa zaszczytnej nazwy Królewskiego Miasta.
Kilkaset lat później w XIX wieku, w nadmorskim Darłówku wakacje spędził niemiecki cesarz – Wilhelm I. Pobyt w Domu Zdrojowym „Friedrichsbad” (dzisiejszy hotel Apollo) tak się cesarzowi spodobał, że przez następne lata przyjeżdżał tu jeszcze kilka razy. Za oficjalnego założyciela kurortu oraz odkrywcę walorów tutejszego klimatu uznaje się Jerzego Büttnera, który w roku 1814 założył po wschodniej stronie portu jedno z najstarszych, polskich kąpielisk morskich.
Dzisiaj Darłówko, będące nadmorską dzielnicą Darłowa – szczyci się unikalnym mikroklimatem, z dużą zawartością leczniczego jodu, szerokimi, piaszczystymi plażami oraz urokliwym portem. Portem, w którym harmonijnie rozwija się rybołówstwo i takie funkcje turystyczne jak: wędkarstwo, żeglarstwo i wodna turystyka aktywna.
Darłowski port jest jednym z portów Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. To doskonałe miejsce dla jachtowych globtroterów, którzy nade wszystko kochają wiatr, wodę i żagle. Przy wschodnim nabrzeżu żeglarze znajdą bezpieczne schronienie i nowoczesną, gościnną marinę. Gdyby zaistniała potrzeba naprawy jachtu to szeroki zakres usług o gwarantowanej jakości świadczy w tym zakresie znajdująca się w porcie „Stocznia Darłowo”.
Darłowo uznawane jest również za wędkarską, morską stolicę Polski. A to z uwagi na pobliskie łowiska bogate w ryby – zwłaszcza, uznawanego za króla Bałtyku – dorsza. Stąd niemalże codziennie wypływa kilkadziesiąt kutrów i łodzi na połowy ryb morskich. Do rzadkości należą przypadki powrotu bez zdobyczy. Każdy zainteresowany przeżyciem takiej przygody bez problemu znajdzie miejsce na pokładzie jednego z wielu, tutejszych kutrów rybackich czy szybkich łodzi motorowych.
Pozostając przy wędkarstwie nie bez przesady będzie stwierdzenie, że w Darłowie i Darłówku wędkarzy i rybaków można spotkać na każdy kroku. Zaczynając od centrum starego miasta – Darłowa, gdzie na samym środku rynku miejskiego znajduje się Pomnik Rybaka – fontanna, uznawana za najbardziej rozpoznawalny zabytek kurortu. Miłośników wędkowania spotkamy ponadto wzdłuż bulwaru spacerowego nad rzeką Wieprzą przepływającą przez Darłowo i Darłówko, w tzw. „główkach” falochronowych jak również na samej plaży – uprawiających tzw. surfcasting – czyli połowy z brzegu.
Darłowo i jego okolice cieszą się popularnością nie tylko wśród wędkarzy morskich. Miejscowe rzeki, wspomniana Wieprza i Grabowa, są obie krainą troci, łososi, pstrągów i lipieni.
Dlatego też Darłowo jest rajem dla wędkarzy nie tylko latem. Cieszy się on niesłabnącym powodzeniem przez cały rok, a każda pora roku ma swój odmienny i wyjątkowy urok.
Plaże
To one są naszym największym atutem, który przyciąga do Darłowa najbardziej. Szerokie i piaszczyste są magnesem dla wszystkich tych, którzy szukają relaksu, pragną zażywać kąpieli wodnych i słonecznych. W zależności od oczekiwań aktywnym możemy zaproponować plażę umiejscowioną po zachodniej stronie portu. Daje ona wiele możliwości do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych. Tu znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego jak również boiska do siatkówki, soccera czy badmintona. Ponadto, to właśnie na plaży zachodniej organizowane są letnie eventy, plażowe dyskoteki, sportowe rozgrywki czy pokazy latawców.
Natomiast miejscem idealnym dla rodzin z młodszymi dziećmi – będzie nieco spokojniejsza, plaża wschodnia. Głównie ze względu na tworzące się tu naturalnie zatoczki, czy też nazywane przez niektórych laguny – charakteryzujące się płytszym stanem wody, który ma wpływ na jej temperaturę. Stwarza to bezpieczniejsze warunki dla zabaw dzieci w wodzie. Tu, także z myślą o najmłodszych, powstało letnie boisko piłkarskie i plażowy mini plac zabaw. Plaża wschodnia o nieco „wyciszonym” temperamencie – jest idealnym miejscem dla kochających kąpiele słoneczne i miejscem idealnym do medytacji czy uprawiania jogi.
Nasze plaże są miejscem godnym polecenia przez cały rok. Są piękne zarówno latem jak i zimą, a wiosna i jesień nadają im specyficzny klimat. Każdy dzień można tu rozpocząć od zapierającego dech w piersiach widoku wschodu słońca – kończąc na romantycznym jego zachodzie. Jesienią – przy odrobinie szczęścia i przychylności Neptuna – być może odnajdziesz tu najszlachetniejszy souvenir – nazywany „Złotem” z dna Bałtyku. Idealnie nadaje się na prezent dla najbliższych czy oryginalną pamiątkę przywiezioną z Darłowa. W okresie jesienno-zimowym, kiedy to Bałtyk najbardziej sztormuje – i jest to dodatkową atrakcją pobytu nad morzem – możesz na naszych plażach spotkać poławiaczy bursztynu. To ciekawy i wciągający widok – a obserwujący ma wrażenie jakby kibicował poszukiwaczom. Jantar ze względu na swoje właściwości lecznicze stał się bowiem towarem ekskluzywnym o szerokim zastosowaniu. Stosuje się go przy leczeniu chorób tarczycy, gardła, chrypce i reumatyzmie. W Darłowie można go zakupić w wielu miejscach.
Spacerując po Darłówku zapewne poczujesz jego klimat. Zwłaszcza w części leżącej bezpośrednio w samym porcie. Zwykłe, codzienne zajęcia rybaków – stają się tu atrakcją przyciągającą przechodniów. Ryba sprzedawana prosto z burty, naprawa sieci rybackich, licytacja rybna odbywająca się na pokładzie kutra, patroszenie zakupionej ryby na życzenie Klienta, zapach smażonych specjałów bałtyckich czy podana na ciepło wędzona szprotka to codzienny obraz naszego portu.
Twoje kroki, pragnęlibyśmy również skierować w kierunku latarni morskiej. Jedynej polskiej Latarni zbudowanej na planie prostokąta, która jest najdalej na wschód wysuniętą latarnią morską zaliczaną do Wybrzeża Zachodniego. Ma 22 metry wysokości, a zasięg światła wskazującego drogę wędkarzom, rybakom i żeglarzom sięga na odległość 30 km. Latem – obiekt ten jest otwarty dla zwiedzających, zatem zapraszamy do środka.
Buczek przeciwmgłowy (nautofon)
Stojąc przodem do morza, pozostawiając latarnię morską tuż za sobą zobaczysz przy prawym falochronie – urządzenie, zaliczane do znaków nawigacyjnych. Buczek, o którym mowa, służy do nadawania sygnałów dźwiękowych na morzu w czasie występowania mgły. Jego dźwięk słychać w promieniu 20 km. Nowoczesność i zaawansowana technologia nawigacyjna wyparła buczki z obiegu. Dziś to rzadkość spotykana tylko w nielicznych portach. Ten darłowski – to niestety nie oryginalny buczek przeciwmgłowy. Powstał on z inicjatywy zaangażowanych mieszkańców Darłowa, w celu uchronienia od zapomnienia i w obecnym miejscu stoi od lata 2013 roku. Jego dźwięk słychać tylko przy specjalnych okazjach – np. podczas wyjątkowych imprez o charakterze morskim. Raz usłyszany zapada w pamięci na długo.
Gwiazdoblok „Xaver”
To najnowszy pomnik Darłowa. Zawdzięczamy go Orkanowi Ksawery (również Boldi, Sven), który przeszedł przez Europę w grudniu 2013 roku (dokładnie: 04-10.12.2013). Nie oszczędził również królewskiego miasta. Tu najsilniej wiał 5 i 6 grudnia. Woda z ogromnym impetem uderzała w falochrony, przelewała się przez nie i wdzierała w głąb portu. Wiatr wiał z ogromną prędkością a jego siła była tak potężna, że wyrzuciła na falochron ważący 5 ton betonowy gwiazdoblok uszkadzając jego konstrukcję. Oryginalne miejsce wyrzucenia tej betonowej gwiazdy – to okolice wschodniej, stawy czerwonej – widocznej na końcu falochronu. Blok ten został zabezpieczony i przeniesiony tuż obok Latarni Morskiej – jako pamiątka, po jednym z największych orkanów jaki nawiedził w ostatnich latach Europę stając się zarazem dodatkową ciekawostką tutejszego portu.
Pozostając jeszcze w samym porcie zwróć uwagę na most rozsuwany. Moment jego rozsunięcia można obserwować o każdej pełnej godzinie – kiedy to most jest otwierany by umożliwić statkom wejście i wyjście z portu.
W jego okolicy, w okresie wiosenno-letnim na turystów oczekują przycumowane statki wycieczkowe, które wielokrotnie w ciągu dnia opuszczają port by zabrać spragnionych pasażerów, na morską przygodę. Tu również, na tych o mocnych nerwach czeka Boreasz. To superszybki, 9-metrowy RIB – rozwijający prędkość do 100 km/h. 15 minut ekstremalnych wrażeń łączy w sobie dreszcz emocji wywołany wysokimi prędkościami oraz skok adrenaliny pozwalając zarazem podziwiać piękno polskiego Wybrzeża Bałtyku.
Przy moście rozsuwanym znajdziesz także niewielką przystań tramwajów wodnych. Statki o nazwach: „Księżna Zofia”, „Tristan” i „Izolda” zabierają pasażerów na krótką podróż wewnątrz portu na trasie Darłowo – Darłówko lub Darłówko – Darłowo. Rejsy – regularne (w sezonie letnim – co 30 min.).
Turystów ze sportowym zacięciem zapraszamy na wycieczkę rowerową po Darłowie i Darłówku – jak również na nieco dłuższą wyprawę jednym z kilku szklaków turystycznych przebiegających przez Ziemię Darłowską (turystyczne szlaki piesze i rowerowe: Wiatrakowy (39km), Nadmorski (37km), Cystersów (23km), Św. Jakuba). Wypożyczalnie rowerów znajdują się w Darłówku (Hotel Lidia), znajdziesz je również przy deptaku oraz w Darłowie (przy ul. Krótkiej).
Gdybyś miał ochotę zagrać w tenisa ziemnego lub rozegrać ze znajomymi mecz piłki halowej to polecamy halę należącą do Ośrodka Wczasowego „Róża Wiatrów”. W mieście ponadto znajduje się kilka ogólnodostępnych boisk sportowych (przy ul. WOP, Żeromskiego i Wyspiańskiego) oraz wielofunkcyjne boisko ze sztuczną trawą na miejskim Stadionie (ul. Sportowa).
W Darłowie można również rozwijać swoje umiejętności gry w kręgle. Wspaniałą grę zespołową, która zintegruje twój „team” możesz rozegrać na jednym z dwóch torów bowlingowych, znajdujących się po obu stronach Darłówka w Hotelach „Lidia” i „JAN”.
Kompleksy basenowe o wysokich standardach, pozwolą Ci się cieszyć kąpielami wodnym w Darłowie cały rok. Park Wodny Jan usytuowany we wschodniej części Darłówka jest jednym z nielicznych w Europie a jedynym w Polsce aquaparkiem, którego baseny wypełnione są słoną wodą Bałtyku. Do dyspozycji Turystów obiekt oddaje: basenik dla dzieci, basen sportowy, basen „rwąca” rzeka, jacuzzi, dwie, rurowe zjeżdżalnie, zjeżdżalnię wewnętrzną i basen zewnętrzny – szczególnie atrakcyjny, gdy na zewnątrz panują temperatury minusowe.
Po stronie zachodniej Darłówka, w luksusowym Hotelu „Lidia” Spa&Wellness, możesz skorzystać z kompleksu basenowego jakim dysponuje ten obiekt. Tu panują wspaniałe warunki do zrelaksowania się w basenach rekreacyjnym i pływackim. Do dyspozycji gości jest jacuzzi, sauna fińska, jacuzzi zewnętrzne oraz kamienna ścieżka do wodno-powietrznego masażu stóp, który wzbogaca uczucie relaksu i odprężenia.
Jeśli dzieci są twoimi towarzyszami podczas urlopu w Darłowie, to zapraszamy do Parku Linowego „Nad Bałtykiem”. Znajduje się on przy Alei Parkowej w Darłówku Zachodnim. Tu aktywnie spędzicie rodzinny czas mierząc się kondycyjnie i wyczynowo. Atrakcjami Parku są trasy: treningowa, dziecięca oraz trasy o średnim i wyczynowym stopniu trudności.
Rodziców i dzieci – zapraszamy również do parku rozrywki, który znajduje się tuż przy kanale portowym przy wschodnim nabrzeżu Darłówka. Tu spędzicie czas rodzinnie, dobrze się bawiąc a Wasze pociechy bez wątpienia znajdą dla siebie wiele atrakcji.
Darłowo i Darłówko to wspaniałe miejsce nie tylko ze względu na swoje dogodne położenie geograficzne i szereg atrakcji turystycznych. To miejsce ciekawe i gościnne, w którym organizowanych jest wiele imprez, które dodatkowo uatrakcyjniają Turystom czas tu spędzany. Wśród wielu, warto zaznaczyć te najważniejsze i organizowane cyklicznie.
Regularnie, każdego roku w maju obchodzimy urodziny miasta, zwane w kalendarzu imprez Dniami Darłowa. Z tej okazji wydawana jest wielka, weekendowa feta z licznymi koncertami i festynami rodzinnymi i sportowymi na świeżym powietrzu. W czerwcu lato witamy Nocą Świętojańską (zgodnie z polskimi, starymi obrzędami) i Międzynarodowym Zlotem Historycznych Pojazdów Wojskowych (początek lipca). Impreza ta przyciąga do Darłowa miłośników sprzętu militarnego, którzy mogą się tu nim pochwalić i zaprezentować. Naszą sztandarową imprezą czy też inaczej nazywaną „piątym elementem” – jest organizowany w Darłowie Festiwal Media i Sztuka (drugi weekend lipca). To otwarte spotkania turystów ze znakomitymi postaciami mediów, sztuki, sportu oraz liczne wydarzenia kulturalne i muzyczne. Impreza ta organizowana jest na piaszczystej plaży, tuż obok latarni morskiej.
Można powiedzieć, że Darłowo – to miasto festiwali letnich. Poza wspomnianym Festiwalem Media i Sztuka organizujemy: Darłowskie Spotkania Literackie przełom lipca/sierpnia), Festiwal Filmów Skandynawskich (trzeci tydzień lipca), najstarszy – Festiwal Muzyki Organowej (lipiec/sierpień), stanowiący tzw. „wisienkę na torcie” dla wszystkich odwiedzających Darłowo melomanów. W sierpniu natomiast zapraszamy na Reggaenwalde Festiwal, który rozsławił Darłowo jako Pomorską Stolicę Muzyki Reggae.
Miasto Darłowo to także organizator regat żeglarskich, zawodów wędkarskich i wielu wystaw w tym m.in.: malarskich, rzeźbiarskich i fotograficznych. Zobaczyć je możesz w budynku nazywanym Terminalem Sztuki. To charakterystyczny niebiesko-czerwony obiekt, znajdujący się przy zachodnim brzegu Wieprzy – w samym porcie (Darłówko Zachodnie. ul. Kotwiczna). Dokładny wykaz darłowskich imprez znajdziesz na stronie internetowej pod adresem www.darlowo.pl
Duet: Darłowo/Darłówko ma swój, specyficzny i wyjątkowy klimat. Tu nawet słońce zachodzi inaczej niż gdziekolwiek indziej. Dokładnie na wprost główek falochronowych portu, a jego widok jest tak urzekający, że zatrzymuje spacerujących po porcie Turystów na dłużej. Stąd używamy nazwy: Darłowo – miasto zachodzącego słońca. Ale wracając do klimatu. Klimat to nie tylko wspomniane słońce, piękne plaże, ciekawe imprezy, położenie czy wyjątkowe zabytki. To nade wszystko ludzie, którzy w nim mieszkają oraz lokalne specjały, które pragniemy Wam polecić.
Ryby. Smażone, pieczone, wędzone – wszystkie są pyszne. Oryginalnie smakują zapakowane w papierową tutkę szprotki z pieczywem – zjedzone na jednym z portowych pomostów. Możesz je zakupić w wielu punktach sprzedaży ryb znajdujących się w sercu darłowskiego portu. Koniecznie na taką kolację zabierz Towarzysza i ”DARŁOWIAKA” – darłowskie piwo.
Poza rybami, dużą popularnością wśród turystów cieszą się słodkie smakołyki takie jak lody, gofry, rurki z bitą śmietaną i mrożona kawa. W cieniu parasoli można odetchnąć od zgiełku plaż w jednej z wielu lokalnych lodziarni i kawiarni, rozkoszując się smakiem kawy i tzw. gofra full wypas, a lody nigdzie nie smakują tak dobrze jak nad morzem!
Najsmaczniejsze bułki jagodzianki, serwowane prosto z pieca, z olbrzymią ilością leśnych owoców posiada w swym menu kawiarnia Hotelu Apollo. Wspaniałą, rozpływającą się w ustach bezę Pavlova, robioną przez samą właścicielkę - skosztujesz w kawiarni AniAni Cafe. Polecamy również kawową przerwę w zwiedzaniu miasta w kawiarence Kikiriki i bogatą ofertę polskich ciast w jednej z dwóch miejskich cukierni (ul. Powstańców Warszawskich/ul. Bogusława X).
Każdy bez względu na upodobania kulinarne i zasobność portfela znajdzie tu coś dla siebie. Darłowska baza gastronomiczna od luksusowych restauracji po bary szybkiej obsługi zaspokoi najróżniejsze gusta. (baza gastronomiczna – dostępna online na www.darlowo.pl)

Dlaczego Darłowo jest miastem wyjątkowym nad polskim Bałtykiem?
Poza opisanymi atutami posiada barwną, ciekawą i burzliwą historię i niemałą skarbnicę zabytków. Większość z nich zachowała się do dnia dzisiejszego w dobrym stanie. Niepowtarzalną perłą Darłowa jest Zamek Książąt Pomorskich, gdzie obecnie znajduje się Muzeum. W samym centrum miasta zlokalizowany jest Kościół Mariacki, z najwyższą w mieście 60-cio metrową wieżą. Tu na chwile uwagi zasługuje tzw. Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami Króla Eryka, Elżbiety, żony ostatniego Księcia Pomorskiego i Jadwigi Księżniczki Pomorza. W obejściu świątyni znajduje się specyficzne Lapidarium, w którym zgromadzono pozostałości z pobliskich cmentarzysk aż czterech wyznań: katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego i żydowskiego. Wchodząc na Rynek Miejski nie sposób nie zauważyć Pomnika Rybaka, u stóp którego znajduje się Galeria Ryb Morza Bałtyckiego. Tu także mieści się Ratusz Miejski z pięknie zachowanym renesansowym portalem, znajdującym się tuż nad drzwiami wejściowymi. W Darłowie znajduje się ponadto Brama Kamienna będąca jedyną pozostałością po dawnym obwarowaniu miasta, niewielki Kościół Świętego Jerzego i zasługujący na szczególną uwagę Kościół Świętej Gertrudy. Obiekt ten stanowi wyjątek na całym polskim Pomorzu i jest przykładem skandynawskiego gotyku.
Ciekawą historię Darłowa poznasz planując kilkugodzinny spacer po Darłowie.
Darłowo posiada bogatą bazę noclegową. Blisko trzynaście tysięcy miejsc noclegowych w tutejszych obiektach o różnych standardach pozwoli znaleźć Ci ofertę idealnie dopasowaną do twoich oczekiwań. Pełny wykaz zarejestrowanych obiektów znajdziesz na naszej stronie internetowej pod adresem www.darlowo.pl
Kompleks wypoczynkowy Darłowo i Darłówko to idealne miejsce do wypoczywania. To oferta dla każdego. To morze możliwości i rzeka korzyści i co najważniejsze – Darłowo da się lubić.
Zapraszamy na urlop do Darłowa.
Będąc w Darłowie zapraszamy Cię Drogi Turysto do naszego Centrum Obsługi Turystycznej (IT), które znajduje się przy ul. Powstańców Warszawskich 51. Tu wykwalifikowani pracownicy pomogą, doradzą i poinformują Cię, a także wyposażą w niezbędne mapy i foldery.
Gdybyś miał ochotę zwiedzić coś w okolicy i wybrać się na jednodniową wycieczkę to polecamy szczególnie naszych najbliższych sąsiadów: Dolinę Charlotty. Miasto Ustka, Słupsk, Swołowo, Słowiński Park Narodowy, Jarosławiec, Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy, Miasto Koszalin z Górą Chełmską, wieś Borkowo, Krąg i naszych bezpośrednich sąsiadów Gminę Darłowo z Uzdrowiskiem Dąbki.
Niezbędne informacje dotyczące komunikacji.
Do Darłowa prowadzi wiele dróg i można się do niego dostać na wiele sposobów.
Darłowo oddalone jest o:
15 km – od drogi krajowej nr 6, za pomocą której można się skomunikować ze Szczecinem i Gdańskiem
23 km – od Sławna, węzła kolejowego z którego kilkakrotnie w ciągu dnia wyjeżdżają busy i autobusy do Darłowa
37 km – od Koszalina, z którym Darłowo jest świetnie skomunikowane za sprawą dobrze rozwiniętego transportu prywatnego na tej trasie
46 km od Słupska
158 km od Goleniowa (lotnisko)
200 km od Kołbaskowa (przejście graniczne z Niemcami)
187 km od Gdańska (lotnisko)