Gmina Malechowo to malowniczo położona kraina, której północna część należy do Równiny Słupskiej, południowa zaś to fragmentu Wysoczyzny Polanowskiej przypadającej na wzgórza morenowe.
Idealne położenie (przy drodze krajowej Nr 6 ze Szczecina do Gdańska, niespełna 20 kilometrów od Koszalina) oraz czyste, nieskażone powietrze sprawiają, iż każdego roku przybywają tu większe rzesze turystów . Ich uwagę zwraca zabytkowa XVIII-IX -wieczna zabudowa, którą charakteryzują domy kryte strzechą i często spotykane jeszcze domostwa konstrukcji szachulcowej, stare kościoły z XV w. i niezwykle zadbane przydrożne kapliczki. Atrakcją gminy jest przepiękna Pradolina rzeki Grabowej, której górny bieg urozmaicony jest zakolami, dopływami i obszarami źródliskowymi. Ta jej część przebiega głównie przez zalesione tereny Wysoczyzny Polanowskiej i jest atrakcją dla wprawionych kajakarzy. Dolny bieg rzeki Grabowej przepływającej majestatycznie wśród kwiecistych łąk i pól może stać się ucztą dla kajakarzy amatorów i miłośników przyrody. Wody rzeki cenione są przez wędkarzy i smakoszy ryb, gdyż występuje tu troć i pstrąg potokowy.
Uwagę turysty zwraca również Elektrownia Wodna w Nowym Żytniku znajdująca się na 32 km rzeki Grabowej. W jej budynku natrafiamy na dwie stare turbiny z rokiem 1913 na tabliczkach znamionowych. Wokół elektrowni znajdują się stawy pstrągowe gdzie można zakupić lub złowić okazałego pstrąga.
Do najczęściej spotykanych w tych okolicach ptaków należą bociany, żurawie oraz orły bieliki, których kilka gniazd znajduje się w trudno dostępnych miejscach dla człowieka. Baczne oko turysty dostrzec tu może wiele ciekawych zwierząt, wśród których najczęściej spotykane to sarny, jelenie, bobry, wydry, lisy czy też dziki.
Turyści przybywają chętnie do niepozornej wioski Borkowo, na której obrzeżach znajduje się zabytek okresu neolitu- Grobowiec Megalityczny sprzed 5 tysięcy lat. Stanowią one jedyny do tej pory zachowany obiekt tego typu w Europie. Składa się on z głazów narzutowych nakrytych 4 kamieniami stropu, ważących kilka ton. Utworzona w ten sposób komora grobowa przykrywana była w czasach neolitu nasypem kurhanu i miała wejście umożliwiające uzupełnienie pochówku. Innym historycznym walorem gminy Malechowo jest położone w okolicy Ostrowca, na półwyspie Jeziora Ostrowieckiego, dawne miejsce warowne Słowian Pomorskich- obecnie Grodzisko. W tym miejscu plemiona słowiańskie prowadziły bardzo bogate życie na przełomie VII-X wieku.
Piękno krajobrazu odkrywamy również w małej wsi Podgórki, położonej wśród wzgórz morenowych. Funkcjonuje tu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci potrzebujących specjalnej troski. Do ośrodka prowadzi zabytkowa aleja kasztanowa, a sam budynek to dawny pałacyk z końca XIX wieku otoczony zabytkowym parkiem z kilkuset letnimi dębami, lipami, klonami, czerwonymi bukami, daglezjami i świerkami syberyjskimi.
Urozmaicona rzeźba terenu, bogata sieć ścieżek leśnych, duża ilość zabytkowych pałaców i parków zachęca do rowerowych i pieszych wędrówek. Doskonałą bazą noclegową w gminie Malechowo mogą stać się kwatery agroturystyczne, które proponują całoroczną bogatą ofertę wypoczynku.
Gmina Malechowo posiada również dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną, gdzie skosztować można tradycyjnych, regionalnych potraw.