Nadmorska Gmina Postomino położona jest na środkowym wybrzeżu, w północno – wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, między Ustką, Sławnem a Darłowem. Gmina obejmuje swym zasięgiem 34 miejscowości, w tym 28 sołectw. Zajmuje powierzchnię 22686 ha, zamieszkuje ją ok. 7 150 mieszkańców.
Poza rolnictwem główną dziedziną aktywności gospodarczej jest obsługa ruchu turystycznego, skoncentrowanego głównie w miejscowościach nadmorskich takich jak: Jarosławiec, Jezierzany, Łącko, Nacmierz czy Rusinowo.
Jesteś podróżnikiem? Lubisz poznawać nowe miejsca?
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej Gminy, gdyż ze względu na bogate walory naturalne, mikroklimat i dostęp do Morza Bałtyckiego jest ona jednym ze znaczących obszarów turystycznych Polskiego Wybrzeża. Dzięki czystemu środowisku zaliczana jest do „Zielonych Płuc Polski”. Nadmorski pejzaż Jarosławca, którego plaże zakończone są brzegami klifowymi dochodzącymi miejscami aż do ponad 30 m wysokości, decyduje o atrakcyjności gminy zarówno dla turystyki wypoczynkowej, jak i krajoznawczej.
Teren nadmorski gminy tworzą wydmy porośnięte lasami sosnowymi i mieszanymi z licznymi stanowiskami sosny czarnej. Tereny leśne zajmują 21,1% powierzchni gminy.
Jesteś miłośnikiem turystyki aktywnej? Pływanie, chodzenie, bieganie, jazda na rowerze czy też konno sprawiają Ci frajdę??
Gmina Postomino jest doskonałym miejscem dla osób aktywnych i wrażliwych na piękno przyrody, dla miłośników turystyki rowerowej i pieszej, dla ludzi ceniących sobie urodę krajobrazów oraz nieskazitelną naturę. Urokliwe zakątki gminy Postomino można podziwiać w trakcie długich spacerów – szlakami pieszymi, podczas przejażdżek rowerowych – szlakami rowerowymi, jak również w trakcie spływów po rzece Wieprza – urozmaiconym oraz niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym, na którym to do Państwa dyspozycji mieszczą się nowo wybudowane przystanie oraz tereny rekreacyjne zlokalizowane przy rzece w miejscowościach Pieńkówko oraz Staniewice. Rzeka Wieprza przepływa przez południową część gminy, to jedna z piękniejszych rzek polskiego Wybrzeża, prawdziwa ostoja ciszy dająca możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą.

Wody powierzchniowe Gminy Postomino to także barwnie położone jeziora, w których można zaznać relaksu pływając rowerem wodnym, kajakiem, żaglówką czy też wpław. Akweny te są również niezastąpione dla miłośników wędkarstwa.
W północnej części gminy nieopodal morza znajduje się największe w gminie Jezioro Wicko. To dawna zatoka morska, oddzielona od Bałtyku piaszczystymi mierzejami. Wicko jest jeziorem płytkim, o mulistym dnie, stanowi naturalne siedlisko lęgowe dzikiego ptactwa (m.in. łabędzi, mew, kaczek, gęgaw). Na jeziorze tym co roku odbywają się Mistrzostwa Polski Regat Żaglowych Sterowanych Radiem. Na terenie Gminy Postomino znajdują się również dwa mniejsze jeziora: Pieńkowo i Marszewo. Pieńkowo to łowisko o powierzchni 9 ha o dość charakterystycznym elipsowym kształcie. Jezioro jest bardzo płytkie, znajduje się w parku czego następstwem jest bardzo muliste dno. Marszewo to malowniczy polodowcowy akwen o maksymalnej głębokości 24 m, z czystą wodą, piaszczystą plażą i pomostem. Zlewnia jeziora i zbiornik wykazują wysoki potencjał przyrodniczy.
O wyjątkowości Gminy Postomino pod względem walorów przyrodniczych świadczy fakt, że ponad 30% powierzchni gminy znajduje się w granicach obszaru chronionego krajobrazu oraz obszaru Natura 2000.
Planujesz rodzinne wakacje? Potrzebujesz ciszy i spokoju w nadmorskim klimacie? Miejscowości turystyczne gminy Postomino czekają na Ciebie.
Każda miejscowość ma swoje historyczne i urokliwe zakątki, które warto zobaczyć. Na terenie gminy zachowało się wiele zabytków, przetrwało również regionalne budownictwo szachulcowe z drewnianych belek wypełnionych gliną w większości pochodzące z drugiej połowy XIX wieku. Największe wrażenie robią zabudowania Łącka, którego układ przestrzenny nie został dotąd w istotny sposób przebudowany.
Łącko stanowi cenny zespół historyczno-architektoniczno-przyrodniczy, jest jedną z najpiękniejszych miejscowości tworzących ,,Krainę w kratę”. Obszar, na którym licznie występuje budownictwo szkieletowe. Jest to wieś o najbardziej regularnym układzie owalnicy w gminie, z zabytkowym późnogotyckim kościołem z XV-XVI wieku, otoczonym imponującym drzewostanem lipowym oraz gotycką bramą wjazdową na cmentarz przykościelny. Na terenie miejscowości zachowało się wiele zagród chłopskich z połowy XIX w., które dzięki staraniom mieszkańców odzyskują swoją świetność i stanowią dużą atrakcję turystyczną. Sąsiedztwo Jeziora Wicko stanowi dodatkową atrakcję turystyczną miejscowości. Znajduje się tam pomost widokowy, przy którym swoją działalność od maja do października prowadzi Szkoła Żeglarstwa MAGOLA. Wypoczywając na terenie Gminy Postomino można zatem zaznajomić się także z tematyką żeglarstwa m.in.: podczas szkoleń żeglarskich, krajobrazowych rejsów wycieczkowych po jeziorze Wicko czy też warsztatów nawigacyjnych.
Jarosławiec to malownicza miejscowość kusząca niezapomnianymi zachodami słońca, bogactwem lasów oraz specyficznym klimatem, której kąpielisko jest zaliczane do I klasy czystości. Jest to systematycznie rozwijający się ośrodek nadmorski, rangi krajowej, posiadający bardzo dobrą infrastrukturę noclegową i gastronomiczną, oferującą szeroki przekrój cen, standardu i zakresu świadczonych usług. Symbolem Jarosławca jest latarnia morska, usytuowana w samym centrum miejscowości w odległości 400 metrów od brzegu, w pobliżu starych zabudowań, pozostałych po poprzedniej, zbyt niskiej latarni. Na szczycie trzydziestometrowej wieży znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą kamienne schody. Pierwotnie źródłem światła były lampy zasilane olejem rzepakowym. W 1908 roku latarnia otrzymała zasilanie elektryczne oraz syrenę przeciwmgielną. W 1993 roku budowla została wpisana do rejestru zabytków. Latarnia pięknie komponuje się ze zmodernizowanym placem przy ulicy Bałtyckiej, gdzie znajduje się fontanna oraz rzeźba rybaka wykonana z brązu, nawiązująca do tradycji rybackich miejscowości Jarosławiec. Rzeźbę wykonał poznański artysta Robert Sobociński.
Jezierzany to malowniczo położona turystyczna wieś nad Jeziorem Wicko w obszarze chronionego krajobrazu "Pas Pobrzeża na zachód od Ustki". Znajdują się tu dwa pomosty widokowe służące m.in. do obserwacji i nasłuchiwania ptactwa, jak również cumowania niewielkich jednostek pływających. Przez miejscowość przebiega ścieżka rowerowa prowadząca do Jarosławca i Łącka.
Nacmierz jest wsią leżącą w odległości ok. 3 km od Jarosławca, gdzie dynamicznie rozwija się agroturystyka. Jej atuty to cisza, spokój i piękne widoki.
Rusinowo to malowniczo położona miejscowość, gdzie na wzniesieniu, na ciosowym granitowym cokole znajduje się powstały w 1873 roku kościół neoromański z wysoką wieżą o ośmiobocznym hełmie krytym łupkiem. Przy kościele mieści się punkt widokowy, z którego rozciąga się piękny krajobraz na jezioro Kopań, morze i pobliskie wzgórze. Przez miejscowość przebiega Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10.
Sport, zabawa, rekreacja to coś co pozwala Ci odpocząć?
Na terenie Gminy Postomino, prowadzony jest szereg różnych imprez mających na celu uprzyjemnienie i uatrakcyjnienie spędzenia wolnego czasu mieszkańcom i turystom.
Realizatorem tych działań jest Centrum Kultury i Sportu w Postominie, samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Gmina Postomino. Szczegółowy Kalendarz Imprez dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Gminy Postomino www.postomino.pl oraz Centrum Kultury i Sportu w Postominie www.ckis.postomino.pl. Trudno sobie wyobrazić ten Kalendarz bez takich przedsięwzięć jak: Międzynarodowy Bieg po Plaży, Prezentacja Kapel Ludowych „Na folkową nutę”, czy Jarosławiecki Wieczór Kabaretowy „Wzdłuż Fal”.
Centrum zajmie się także prowadzeniem Punktu Informacji Turystycznej w Jarosławcu w sezonie letnim i Ośrodka „Przywodny” w Jarosławcu. CKiS to m.in. współorganizator rajdów rowerowych i Nordic Walking, organizator tańca breakdance, czy zajęć karate kyokushin.
Gmina Postomino to także wspaniali ludzie i aktywnie działające organizacje pozarządowe, bez których niewątpliwie nie bylibyśmy tak wyjątkowym i atrakcyjnym regionem.
Od trzydziestu dwóch lat swoją działalność prowadzi Kapela Ludowa „Pieńkowianie”, od lat siedmiu Zespół Wokalny „Pieszczanki”. Od dwunastu lat działa Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Zbigniewa Galka wraz z Mażoretkami. Od dziesięciu lat członkowie Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking” zanurzają swe ciała w lodowatej wodzie. Dwudziesty siódmy rok ukazuje się Miesięcznik „Szept Postomina”.
Jesteś miłośnikiem turystyki religijnej? Chciałbyś urozmaicić swój wypoczynek zwiedzaniem zabytkowych kościołów? Zapraszamy do zwiedzania Gminy Postomino:
Pieńkowo: neogotycki kościół filialny pw. Chrystusa Króla z XV/XVI w., z gotycką wieżą z XVI w. i barokowym ołtarzem, przebudowany w XIX wieku
Postomino: kościół parafialny pw. Świętego Floriana z 1846 r., neobarokowy
Marszewo: kościół filialny pw. Matki Boskiej Różańcowej z 1863 r., wieża XV-XVI w. gotyk, ambona renesansowa z XVII w., cmentarz przykościelny ze starodrzewiem
Łącko: kościół późnogotycki z XV-XVI wieku pw. Zwiastowania NMP oraz gotycka brama wjazdowa na cmentarz przykościelny
Rusinowo: kościół neoromański pw. Narodzenia NMP z 1873 r.
Pałowo: neoromański kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z końca XIX w.
Chudaczewo: kościół filialny, gotycki, z XV/XVI w. (wieża), 1804 (nawa), obiekt zabytkowy wraz z otoczeniem (cmentarz przykościelny)
Pieszcz: kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gotycki, z 1625 r., obiekt zabytkowy (wraz z cmentarzem przykościelnym i drzewostanem)
Staniewice: kościół konstrukcji ryglowej z 1770 r., pw. Świętego Michała Archanioła, wieża gotycka po pierwszym kościele z XV wieku.
Nie lubisz monotonii? Atrakcje turystyczne jakie znajdują się na terenie Gminy Postomino Ci na to nie pozwolą.
Aquapark w Jarosławcu
Aquapark w Jarosławcu to kompleks basenów zewnętrznych iwewnętrznych o pow. ok 1700 m². Baseny z podgrzewaną wodą od maja do września są jedną z wielu atrakcji dla wszystkich wczasowiczów wypoczywających w Jarosławcu i okolicznych miejscowości.
Warto też zaznaczyć, że nie ma w Polsce, a tym bardziej na polskim wybrzeżu aquaparków tej wielkości i wykonanych w tak wysokiej technologii niecek basenowych ze stali nierdzewnej. Ewenementem w skali europejskiej, jest również zapewnienie wczasowiczom możliwości korzystania z 1000 sztuk leżaków basenowych.
Stok narciarski pod dachem w hotelu ALBATROS SPA & SKI w Jarosławcu
Jedyny na polskim wybrzeżu całoroczny stok narciarski pod dachem znajduje się 10 min spacerkiem od plaży morskiej. Amatorzy białego szaleństwa mogą teraz szusować na nartach przez cały rok.
Narciarski stok treningowy to unikalna, przesuwająca się taśma imitująca śnieżne pokrycie, przeznaczona do jazdy na nartach i snowboardzie. Do zjazdu wykorzystywane są prawdziwe narty, buty, kijki czy snowboard. Narciarski stok treningowy świetnie nadaje się do nauki początkujących, a także do doskonalenia profesjonalnych technik przez doświadczonych narciarzy.
Eksperci wyliczyli, że 10 minut jazdy na tym stoku, to 3 km zjazdu na otwartej trasie narciarskiej, czyli 1 godz. to 18 km zjazdu w górach.
Muzeum Bursztynu w Jarosławcu odeszło od dobrze znanych muzealnych schematów - rzędów gablotek, długich opisów i filcowych kapci. Aby w interesujący sposób przekazać historię złotych bryłek, które Bałtyk od czasu do czasu leniwą falą wyrzuca na brzeg, stworzono trzy wspaniałe ekspozycje, z których każda jest próbą odtworzenia warunków w jakich powstawał bursztyn bałtycki. W całym ciągu muzeum można podziwiać ogromne bryły bursztynu, a także ewenementy przyrodnicze, takie jak niebieski bursztyn bałtycki. Na ścieżce zwiedzania znajdziemy również kioski multimedialne, a w nich ciekawe animacje, galerie zdjęć oraz dodatkowe informacje. Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to ekspozycja zrealizowana na najwyższym, europejskim poziomie ze wspaniałą scenerią, grą świateł i dźwięków, multimediami i co najważniejsze - naprawdę fascynującymi eksponatami.
Galeria Rybacka w Jezierzanach. Galeria powstała w czerwcu 2014 r. Na powierzchni 300 m2 znalazły swoje miejsce setki eksponatów, starych a także współczesnych:koła ratunkowe, kapoki, tratwy i pływaki ratunkowy, zbiory różnorodnych lamp okrętowych, naftowych, elektrycznych, okna okrętowe, urządzenia elektryczne, bloczki drewniane, mapy, literatura morska, kompasy, busole, współczesne GPS, radary, sekstanse, wiatromierze sieci rybackie, sznury haczykowe i takle, żaki drewniane, wiekowe elementy statków rybackich, które zostały wydobyte przez rybaków z dna morskiego.
Jest tu także izba rybaka, w której można zobaczyć jak wyglądało mieszkanie ludzi morza sto lat temu. Tuż obok jest warsztat szkutnika, w którym stoi 6-metrowa drewniana łódź. Na parterze budynku dowiedzieć się można jaki rodzaj sieci stosuje się do połowu konkretnych gatunków ryb, są też eksponaty z dna Bałtyku, fragmenty zatopionych łodzi i kotwica, od której zaczęła się cała kolekcja. Na piętrze budynku znajduje się kącik nawigatora, w którym można zobaczyć stare i współczesne mapy rybackie z naniesionymi głębokościami i punktami dna morskiego.