13 marca 2019 r. w Zespole Szkół im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Sławnie odbył się 5.  Powiatowy Turniej Teatralny.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Sławieński, Wojciech Wiśniowski oraz  Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Magdalena Zarębska – Kulesza, którzy ufundowali nagrody dla najlepszego reżysera i  najlepszego spektaklu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych oraz zdobywcy 1 miejsca wśród gimnazjów. W pierwszej kategorii triumfowała Grupa Teatralna „Ja-Ty-On” z I Liceum Ogólnokształcącego w Sławnie ze spektaklem „Życie jak kartoteka”, w drugiej - Grupa Teatralna z Żukowa ze spektaklem „Pręcik”.

Nagrody w imieniu Wojciecha Wiśniowskiego wręczył wicestarosta Andrzej Protasewicz.

Konkurs przeznaczony był dla młodzieżowych grup teatralnych działających przy gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Celem przedsięwzięcia była m. in.: popularyzacja twórczości teatralnej wśród młodzieży, kształtowanie i rozwój zainteresowań literaturą i teatrem oraz kształtowanie krytycznej postawy w odbiorze sztuki i świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców.

Kategoria „szkoły ponadgimnazjalne”:

Najlepszy spektakl-Nagroda Starosty Sławieńskiego dla Grupy Teatralnej „Ja-Ty-On” za spektakl "Życie jak kartoteka" (I Liceum Ogólnokształcące w Sławnie).
Najlepszy reżyser -Nagroda Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty dla Grupy Teatralnej „Ja-Ty-On” za spektakl "Życie jak kartoteka".
Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska -Natalia Olak za rolę Dziewczyny w spektaklu "Bolało, boli, będzie bolało" (Zespół Szkół Morskich w Darłowie).
Najlepsza drugoplanowa rola żeńska –Ewelina  Wolowska za rolę Narratora w spektaklu "Lilije" (Zespół Szkół Agrotechnicznych w Sławnie).
Najlepsza pierwszoplanowa rola męska –Maciej Kubicki za rolę Bohatera w spektaklu  "Życie jak kartoteka" (I Liceum Ogólnokształcące w Sławnie).
Najlepsza drugoplanowa rola męska– Łukasz Smyk za rolę Pustelnika w spektaklu "Lilije" (Zespół Szkół Agrotechnicznych w Sławnie).

Wyróżnienia:
1. Monodram Natalii Olak „Bolało, boli, będzie bolało” (Zespół Szkół Morskich w Darłowie).
2. Spektakl „Lilije” Grupy Teatralnej „Agro” (Zespół Szkół Agrotechnicznych w Sławnie).
3. Weronika Skwarek za rolę Pani w spektaklu „Lilije” (Zespół Szkół Agrotechnicznych w Sławnie).

Kategoria „gimnazja”:

I miejsce- Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej w Żukowie za spektakl „Pręcik” (Nagroda Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty).
II miejsce- Grupa Teatralna "A-Nowi" z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Sławnie za spektakl „Śluby z Szopą”.
III miejsce ex aequo- Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie za spektakl „Pani Twardowska” oraz Grupa Teatralna „Trzecia klasa” ze Szkoły Podstawowej w Postominie za spektakl „Co to będzie?” (Nagroda Dyrektora Sławieńskiego Domu Kultury).

Wyróżnienia:
1. Grupa Teatralna „Ameba” z Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Sławnie za spektakl „A może by tak…”.
2. Hanna Musiał za rolę Szopy w spektaklu „Śluby z Szopą” (Gimnazjum Dwujęzyczne nr 2 w  Sławnie).
3. Małgorzata Kisielowska za rolę Diabła w spektaklu „Pani Twardowska” (Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie).
4. Krzysztof Krystofiak za rolę  Guślarza w spektaklu „Co to będzie?” (Szkoła Podstawowa w Postominie).
5. Patrycja Gorczyńska za rolę Kapitana w spektaklu „A może by tak…” (Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie).

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!